CAS BR.1. INFARKT SRCA

Kao najteza posledica procesa ateroskleroze navodi se infarkt srca ( Infarctus myocardii ). Za normalno funkcionisanje srcanog misica potreban je kiseonik i hranljive materije koje srce dobija preko svojih koronarnih arterija. Otkazivanje tj .insuficijencija koronarnih arterija moze nastati usled : stenoze (suzenja) , ateroskleroticnih promjena na krvnim sudovima , embolije ,tromboze itd. Bez obzira na uzrok koji je doveo do insuficijencije posledice su iste – propadanje misicnog tkiva i zamjena vezivnim tkivom ( fibroza) . Sve ovo se desava i u srcanom misicu ako se koronarna insuficijencija razvija sporo.

Medjutim , ukoliko koronarna insuficijencija nastane naglo i kratko traje , tada se pojavljuje veoma jak bol u grudima poznat pod imenom angina pectoris. To je znak da se u nekoj od koronarnih arterija naglo desilo suzenje. Ukoliko to suzenje potraje , razvice infarkt srca ( Infarctus myocardii) .

Posledice infarkta srca su brojne pocevsi od onih manje opasnih poput oziljnih promjena na mjestu infarkta , razmeksanja misicnog tkiva ili tzv.miomalacije , poremecaja srcanog ritma , izbocenja srcanog zida i nastanka tamponade pa sve do nazalosti momentalnog prestanka srcanog rada i letalnog ishoda.

*DOMACI ZADATAK* : prepisati lekciju u svesku i navesti simptome i znake infarkta koji se mogu desiti u nekim drugim organima ( npr.mozgu , plucima ,crevima … ) .Izaberete jedan organ i napisete klinicku sliku infarkta u tom organu.

 

 

 

CAS BR.2.SISTEMATIZACIJA GRADIVA -PATOLOGIJA KARDIOVASKULARNOG SISTEMA

*Ponoviti sledece lekcije : bakterijski i reumatski endokarditis , stecene srcane mane , urodjene srcane mane , bolesti perikarda , perikarditis , tumori srca , ateroskleroza, infarkt miokarda .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar 

CAS BR.3.PATOLOGIJA RESPIRATORNOG SISTEMA ( UVOD )

Disajni putevi od samog pocetka pa sve do bronhiola pokriveni su cilindricnim epitelom koji produkuje sluz  i posjeduje treplje.  Pluca su sastavljena od alveola malih celija sa posebnim karakteristikama. Obicno se sva oboljenja respiratornog sistema mogu svrstati u dvije grupe ,a to su : 1.oboljenja gornjih disajnih puteva i 2.oboljenja donjih disajnih puteva. OBOLJENJA GORNJIH RESPIRATORNIH PUTEVA  mogu biti akutna i hronicna ,odnosno kratkotrajna do 3 nedjelje i ona koja su prisutna skoro cijeli zivot . Zapaljenja nosne sluznice se nazivaju rhinitis , zapaljenja larinksa laryngitis , zapaljenja bronha bronchitis itd. Medju zapaljenjima gornjih disajnih posebno mjesto zauzimaju zapaljenja grla odnosno laringitisi. Prema patoloskom supstratu koji se moze naci u okviru ovih zapaljenja , razlikujemo : kataralni,fibrinozni i flegmonozni laringitis . Najopasnija posledica laringitisa je edem ( otok) larinksa koji zahvata sluzokozu i moze znacajno da smanji dotok vazduha do pluca . Laringitisi mogu da poprime i hronican tok , budu prisutni godinama. U sluzokozi se tada moze  naci celijski infiltrat eozinofila i limfocita ,a sama sluznica vremenom postaje suva i atroficna.Predmetni profesor : Radomirka Stupar 

 

CAS BR.4. ZAPALJENJA DONJIH DISAJNIH PUTEVA

Sadrzaj za danasnji cas se nalazi u udzbeniku na str.153.do 159.

Procitati i u svesku zapisati najvaznije vezano za bronhitise, bronhiektazije i pneumonije. Razlikovati specificne i nespecificne upale pluca , procitati dio vezan za oboljenja pluca izazvana prasinom.

Sve sto ne bude jasno ,nepoznate rijeci razjasnicemo u toku casa .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

 

CAS BR.5 .POREMECAJI CIRKULACIJE U PLUCIMA

Ponoviti anatomiju pluca i grudnog kosa s akcentom na vaskularizaciju pluca ,mali i veliki krvotok .

Razlikovati klinicku sliku infarkta i edema pluca .

U svesku zapisati sve simptome i znake navedenih stanja koji se mogu javiti kod oboljelog.

Predmetni profesor : Radomirka Stupar  CAS BR.6.POREMECAJI PLUCNE VENTILACIJE Lekcija za danasnji cas se nalazi u udzbeniku na str.160.do podnaslova “Zapaljenja pleure” . Obratiti paznju na znacenje pojmova EMFIZEM ,ATELEKTAZA , HIDROTORAKS , PNEUMOTORAKS I HEMATOTORAKS   . Zapisati u svesku latinske nazive i nove termine. Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR. 7. ZAPALJENJA PLEURE I TUMORI PLUCA

Danasnja lekcija se nalazi u udzbeniku na str.162 i 163. Procitati i u svesku zapisati najvaznije ,latinske nazive tipova pleuritisa kao i latinske nazive tumora pluca.

Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR.8.UTVRDJIVANJE GRADIVA

Ponoviti patologiju respiratirnog sistema .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR.9.PATOLOGIJA DIGESTIVNOG TRAKTA (uvod)

Danasnja lekcija se nalazi u udzbeniku na stra.164.do podnaslova “Zapaljenja creva”. U svesku prepisati latinske nazive oboljenja usne duplje ,zdrela i krajnika kao i osnovne karakteristike akutnog i hronicnog gastritisa.

Predmetni profesor : Radomirka Stupar CAS BR .10.PROVJERA ZNANJA Ponoviti patologiju respiratornog sistema , u terminu redovnog casa provjera znanja. Predmetni profesor : Radomirka Stupar   CAS BR.11 ZAPALJENSKE BOLESTI CREVA Lekcija je na str.167 do podnaslova “Ileus ” ( s tim da se specificna zapaljenja creva preskacu , tuberkuloza, trbusni tifus i dizenterija) . Procitati sve i u svesku prepisati klinicku sliku zapaljenja slijepog creva APPENDICITIS .Predmetni profesor : Radomirka Stupar 

 

CAS BR.12.UTVRDJIVANJE GRADIVA

Ponoviti lekcije vezane za patologiju digestivnog trakta koje su do sada obradjene . Provjera znanja 1.cas sledece sedmice ,za tada ponoviti i patologiju respiratornog sistema.

Predmetni profesor : Radomirka Stupar CAS BR.13 PROVJERA ZNANJA U 14h provjera znanja iz oblasti  “Patologija respiratornog  i digestivnog trakta ” .Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR.14.UTVRDJIVANJE GRADIVA

Ponoviti prethodne lekcije ,sledece sedmice kratka provjera znanja .

Predmetni profesor :Radomirka Stupar

 

CAS BR.15.PROVJERA ZNANJA

U terminu redovnog casa provjera znanja .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar CAS BR.16 PATOLOGIJA JETRE Danasnja lekcija se nalazi u udzbeniku na str.175 do podnaslova “Patologija pankreasa ” . Procitati ,prepisati simptome oboljenja jetre o kojima se govori . Zucni putevi i zucna kesa su zajedno opisani , jer sam proces stvaranja zuci pocinje u jetri .  Prepisati i simptomatologiju oboljenja zucnih puteva . Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR.17.PATOLOGIJA BUBREGA

Ucenici koji nemaju ocjene iz online nastave ce pripremiti sledece teme : 1.Glomerulonefritisi-Tamara Kovacevic

2.Pijelonefritisi i nefroze- Marija Pantic

3.Tumori bubrega -Vitko Djokic

4.Oboljenja mokracnih puteva -Milos Stanic

To moze biti tekst , video , sta god da izaberete poslacete u grupu i dobro se pripremiti jer cemo imati pitanja za vas u toku casa. Prve 2 teme su za cas 27.5. ,a preostale 2 sledece sedmice .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

 

CAS BR.18.REALIZACIJA UCENICKIH RADOVA

Predmetni profesor : Radomirka Stupar CAS BR.19.REALIZACIJA UCENICKIH RADOVA Predmetni profesor : Radomirka Stupar

 

CAS BR.20.REALIZACIJA UCENICKIH RADOVA

Ucenici koji nisu realizovali svoje radove , u toku casa ce to zavrsiti .

Predmetni profesor : Radomirka Stupar

Cas 17. Utvrdjivanje gradiva

Obnoviti prethodne lekcije

Cas 18. Nekroza, uzroci i mehanizam nastanka, mikroskopski i makroskopsi izgled nekroze

Nekroza predstavlja patolosku smrt celija i tkiva koja je nastala pod dejstvom nekog etioloskog faktora( za razliku od fizioloske smrti uzrokovane npr. starenjem celija).

Obratiti paznju na uzroke i mehanizam nastanka nekroze.

Uloga enzima u razaranju celije

Prve promjene u gradji celije vide se u jedru. Promjene celija mozemo vidjeti pod mikroskopom, a kod dijelova tkiva mozemo zapaziti i golim okom.

Predmetni profesor: Jovana Simic

Čas br. 1 UTVRĐIVANJE GRADIVA

Obnoviti prethodne lekcije

Čas br. 2 POREMEĆAJ CIRKULACIJE KRVI U PLUĆIMA

Infarkt pluća- embolija plućnih arterija nastaje često jer trombi koji nastaju u venskom sistemu ako se odvoje, dovode do embolije pluća. Ako embolija nastane u većem krvnom sudu, tad nastaje momentalna smrt, a ako nastane u manjem krvnom sudu, tad ce nastati infarkt pluća, koji je hemoragičan, tj. tamnocrvene boje. Infarkt pluća se brzo raspada i moze doći do njegove infekcije.

Edem pluća- uzroci mogu biti toksini, otrovni gasovi, opsti edem u organizmu. Najčesći uzrok je popuštanje rada lijevog srca, pri cemu nastaje zastoj krvi u plućima i izlijevanje tečnosti transudata u alveole. Kod pacijenata sa edemom pluća dolazi do gušenja.

Profesor: Jovana Simić

Leave a comment